badania laboratoryjne poznań

Czym jest mikrobiota jelit i jak ją zbadać?

Mikrobiota to drobnoustroje zasiedlające jelito, ale również cały przewód pokarmowy. Wśród tych mikroorganizmów wyróżnia się grzyby, bakterie oraz archeony. Mikrobiota jelitowa pełni bardzo wiele korzystnych dla organizmu funkcji i nie od dziś wiadomo, że ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i jego narządów. Oprócz syntezy witamin, drobnoustroje przede wszystkim odpowiadają za pomoc w trawieniu i wchłanianiu substancji odżywczych ze światła jelita, wpływają też na odporność śluzówkową i na układ immunologiczny. Wśród tzw. mikrobioty wskaźnikowej, czyli takiej o potwierdzonym badaniami naukowymi korzystnym wpływie na organizm, pełniącej określone funkcje wyróżnia się: mikrobiotę ochronną (np. bakterie z rodzaju Lactobacillus czy Bifidobacterium), immunomodulującą (np. Escherichia coli), proteolityczną (np. Klebsiella spp), odżywiającą nabłonek jelitowy (np. Faecalibacterium prausnitzii) grzyby pleśniowe czy drożdże (np. Candida albicans). Mikrobiota jelitowa u człowieka kształtuje się od urodzenia do 2-3 roku życia, kiedy to osiąga stabilizację. Równowaga w składzie zarówno ilościowym jak i jakościowym mikrobioty jelitowej jest kluczem do zdrowia człowieka.

Badanie mikrobioty jelit

W celu określenia konkretnego profilu drobnoustrojów jelitowych, na podstawie którego ustala się celowaną probiotykoterapię zaleca się wykonanie badania mikrobioty jelit. Wśród badań mikrobioty jelit wyróżnia się przede wszystkim techniki oparte na metodach hodowlanych i genetycznych. Tego typu badanie mikrobioty jelit polega na oznaczeniu gatunków wskaźnikowych bakterii i grzybów z kału. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://instytut-mikroekologii.pl/. Najczulsze badanie mikrobioty jelit to takie, które charakteryzuje się największą dokładnością i użyciem najwyższej jakości narzędzi diagnostycznych. Najnowsze badania mikrobioty jelit powinny uwzględniać najbardziej aktualne badania kliniczne dotyczące mikrobioty jelitowej, a także technik badawczych i nowinek dotyczących sprzętu badawczego.

Mikrobiota jest zmienna i podatna na wiele czynników zewnętrznych, co powinny uwzględnić laboratoria diagnostyczne dobierając odpowiednie metody badawcze. Najnowsze badanie mikrobioty jelit wykorzystuje kilka technik, a także za pomocą wzorów matematycznych oferuje konsumentowi dodatkowe praktyczne zastosowanie. Przykładem najczulszego badania mikrobioty jelit jest KyberBiom, który uwzględnia techniki tradycyjne- hodowlane, ale również genetyczne, dzięki czemu można wykryć bakterie, których nie sposób wyhodować. Ponadto w najnowszych badaniach mikrobioty jelit, pacjent powinien otrzymywać nie tylko sam wynik, ale również dodatkowe praktyczne wskazówki, np. żywieniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *