Choroby stawów kolanowych są jednymi z najczęściej występujących chorób narządu ruchu we współczesnym świecie. Bardzo często pacjenci bagatelizują problemy z bólem kolan i trafiają do specjalisty zbyt późno, kiedy konieczne jest leczenie operacyjne. Co powinno budzić obawy i kiedy wykonać usg kolana?
Schorzenia kolan – objawy
Do niepokojących sygnałów, jakie wysyłają kolana, możemy zaliczyć:
- ból kolana podczas spoczynku,
- bolesność w trakcie wysiłku,
- opuchliznę stawu kolanowego,
- strzelanie w stawie,
- odczucie ciągnięcia w obrębie kolana.
Kiedy kolano zaczyna chorować, konieczne jest jego dokładne zbadanie i postawienie szczegółowej diagnozy, tak, aby można było wdrożyć odpowiednie leczenie.
Diagnostyka problemów z kolanami
Ból i dyskomfort w kolanie oznaczają, że pora na wizytę u lekarza ortopedy. Najprawdopodobniej rozpocznie on diagnostykę od usg kolana. Warszawa to miasto, w którym działa Centrum Medyczne Gamma, gdzie można przeprowadzić to badanie. Jest ono zupełnie bezinwazyjne i nie wymaga wcześniejszego przygotowania.
Kolejnym krokiem w diagnostyce stawu kolanowego jest przeprowadzenie bardziej zaawansowanego badania – artroskopii.
Artroskopia kolana polega na wprowadzeniu do stawu kolanowego kamery artroskopowej przez malutkie nacięcie o średnicy 5 mm. Pozwala ona na zdiagnozowanie, co złego dzieje się w stawie kolanowym i jak najlepiej temu zaradzić. Artroskopia kolana umożliwia również operacyjną naprawę kolana. Dzięki niej można dokonać rekonstrukcji więzadeł kolanowych czy zszyć pękniętą łąkotkę.