Za pierwszy film uznaje się produkcję braci Lumiere, którego produkcja miała miejsce w Paryżu, dokładnie 28 Grudnia 1895 roku. Warto jednak zauważyć, że pierwsze projektory i urządzenia do oglądania obrazów stymulujących ruch powstały już dużo wcześniej. Zresztą sami bracia Lumiere nie stworzyli filmu w oparciu o autorski projekt tylko udoskonalili sprzęt już dobrze znany.
Pierwszym urządzeniem był stroboskop i zasługi jego stworzenia przypisuje się angielskiemu matematykowi Wiliamowi Hornerowi. To właśnie on jako pierwszy opisał jego działanie już w roku 1815. W roku 1834 przedstawił nawet prototyp urządzenia, które działało na zasadzie udoskonalonego stroboskopu – twórca nazwał je Zootrope Horner. Dwa lata wcześniej inny stroboskop powstał natomiast z rąk matematyka z Austrii, Simona voon Stampfera. Niedługo potem, bo już 1839 roku inny sprzęt do tworzenia iluzji ruchu dla ludzkiego oka przedstawił zaś belgijski fizyk, Joseph Plateau.
Wszystkie tego rodzaju urządzenia wykorzystywały obrazy malowane bądź rysowane ręczne. Przełom nastąpił w 1879 roku kiedy to angielski fotograf, Eadweard Muybridge skonstruował Zoopraxiscope, urządzenie, które wykorzystywało nie ręcznie tworzone obrazy, ale fotografie. Dzięki temu sceny mogły być bardziej realistyczne, naturalne.
Kolejnym wynalazcą, dzięki któremu nastąpił wielki przełom w tworzeniu filmu jest Etienne-Jules Marey, który stworzył fotograficzną strzelbę. Ta była odpowiedzią na wciąż pojawiający się problem zbyt powolnego ruchu obrazów. Strzelba pozwalała bowiem na robienie nawet 12 zdjęć w jednej sekundzie i to przy użyciu tej samej kliszy.
W roku 1877 zasłynął natomiast Charles Emile Reinaud, który udoskonalił Zootrop Hornera i stworzył Praxinoscope. To właśnie to urządzenie pozwoliło na wygenerowanie praktycznie płynnego ruchu. Już 5 lat później powstał zresztą pierwszy projektor, dzięki któremu filmy mogła oglądać nie tylko jedna osoba, ale co najmniej kilkunasto osobowa grupa chętnych. Projektor stworzył zresztą ten sam twórca.
Pierwszą kamerę skonstruował natomiast Louis Le Price i już w 1888 roku powstał dzięki niej pierwszy film. Co ciekawe, materiał o długości dwóch sekund jest zresztą zachowany do dzisiaj. Sam Louis Le Price niedługo potem zginął w niewyjaśnionych okolicznościach a jego następcą został Thomas Edison. To właśnie on wraz z Wiliamem Kennedy Laurie Dicksonem, Thomasem J. Armatem i Charlesem Francis Jenkinsem wymyślił kinematograf, pierwszy opatentowany sprzęt do nagrywania filmów oraz kinetoscope, urządzenie do jego projekcji.
Dopiero po tak już bogatej historii zasłynęli bracia Lumiere i z całą pewnością należy pamiętać o ich poprzednikach bowiem jak widać wszelkie zasługi powstawania filmu są niesprawiedliwie przypisywane braciom z Francji.