Przyczyny podwójnego widzenia

Podwójne widzenie jest następstwem wielu chorób, nigdy nie jest schorzeniem samoistnym. Przyczyny występowania tego rodzaju zaburzenia widzenia są więc różne. Diplopia może być powikłaniem chorób o różnym podłożu, w tym takich, które zagrażają życiu pacjenta. Właśnie dlatego nie można jej bagatelizować. Zresztą podwójne widzenie jest dysfunkcją, która w znaczny sposób zmniejsza komfort codziennej aktywności pacjenta.

Dlaczego podwójnie widzimy?

Podwójne widzenie jest efektem powodowane nagłą zmianą położenia gałek ocznych. Okuliści potwierdzają, że diagnozowane jest zarówno podwójne widzenie jednooczne, jak i dwuoczne. Można podwójnie widzieć obiekt, który znajduje się na pierwszym planie albo wręcz odwrotnie. Przedmiot, który jest celem wytężenia wzroku, widoczny jest prawidłowo, ale dalszy plan rozmywa się i staje się podwójny. Ciekawostką jest fakt, że w niektórych przypadkach widzenie drugiego planu w obrazie podwójnym jest zupełnie normalne – tak reaguje nasz wzrok, kiedy skupiamy go tylko na jednym przedmiocie, ale przecież jego tło nadal pozostaje widoczne.

Podwójne widzenie jest najczęściej spowodowane chorobami rogówki oraz soczewki oka. Do takich zalicza się astygmatyzm czy zaćma. Podwójne widzenie może być też spowodowane urazem mechanicznym lub uszkodzeniem stożka rogówki.

Do innych przyczyn podwójnego widzenia zaliczyć można guzy, udary, mózgu, boreliozę, stwardnienie rozsiane, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, tętniaki, złamanie oczodołu czy miastenię. Podwójne widzenie może być też powikłaniem przy stanach zapalnych występujących w chorobie Gravesa Basedowa. Co ważne, tego typu zaburzenie widzenia może pojawić się przy nerwicy albo zatruciu lekami.

Jak przebiega diagnostyka?

Rozpoznanie samego podwójnego widzenia nie jest trudne, bo przecież pacjent od razu zauważa problem z narządem wzroku. O wiele bardziej skomplikowana jest diagnoza pod kątem przyczyn jego występowania, a przecież tylko w ten sposób można wdrożyć skuteczne leczenie. Eliminacja przyczyny jest priorytetem.

Po wystąpieniu pierwszych objawów pacjent powinien niezwłocznie udać się do okulisty. Specjalista przede wszystkim przeprowadzi szczegółowy wywiad. Spyta o okoliczności wystąpienia podwójnego widzenia, sprawdzi typ wady, dokona analizy stanu zdrowia i wykluczy albo potwierdzi ewentualne choroby, które mogłyby wywołać chorobę.

Podstawowym badaniem okulistycznym, który wykonuje strabolog, jest badanie równowagi mięśniowej. Dzięki niemu sprawdzić można ruchomość gałek ocznych. Dobrym badaniem jest również to przy użyciu smugi świetlnej oraz z wykorzystaniem ekranu Hessa.

Bardzo często niezbędne okazują się też konsultacje innych medyków. Okuliści-strabolodzy najczęściej współpracują wtedy z laryngologami, neurologami, endokrynologami, radiologami czy onkologami. Dopiero wspólna praca pozwoli zalecić skuteczną terapię podwójnego widzenia, by pacjent wrócił do normalnej aktywności w pełnym komforcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *