Pierwszy film ze ścieżką dźwiękową

„Śpiewak jazzbandu” (oryginalny tytuł to „The Jazz Singer” to pierwszy amerykański film fabularny, do którego podłożono profesjonalną ścieżkę dźwiękową. Premiera tego filmu odbyła się dokładnie 6 października 1927 roku.

„Śpiewak jazzbandu” był produkcją na wielką skalę i chociaż rok wcześniej wyprodukowano inny filmowy hit, „Don Juana”, w którym to również zastosowano podkład muzyczny to właśnie „Śpiewak…” był pierwszym w historii światowej kinematografii, w którym publiczność mogła słyszeć nie tylko ścieżkę muzyczną, ale również wypowiadane przez aktorów dialogi.

Co ciekawe, taśmę filmową, na której możliwe były zapisy dźwięków wymyślono już i opatentowano w 1922 roku. Co więcej, jeszcze w 1914 roku próbowano łączyć nagrany obraz z muzyką puszczaną z gramofonu. Tak naprawdę „Śpiewak z jazzbandu” był filmem niemym bowiem napisy do filmu były przedstawiane publiczności pod obrazem. Zrewolucjonizował jednak światową kinematografię ze względu na idealnie zsynchronizowane wstawki śpiewane. Tym samym, era kina niemego bezpowrotnie się zakończyła.

Film został wyreżyserowany przez Alana Croslanda, scenariusz napisał Alfred A. Cohn a za jego produkcję odpowiadał Warner Bros.

To historia żydowskiego pieśniarza, Jakie Rabinowitza, który jest synem zamożnego kantora z Nowego Jorku. Jego ojciec marzy, by syn poszedł w jego ślady jednak ten ma zupełnie inne plany. Pewnego dnia po ostrej kłótni ucieka z domu, by rozwijać swój talent muzyczny a kilka lat później staje się jednym z najbardziej popularnych artystów estradowych. Na scenie dla niepoznaki występuje pod pseudonimem Jack Robin, w przebraniu murzyna. Będąc na szczycie swojej kariery pragnie teraz jedynie prosić ojca o przebaczenie i wystąpić na wielkiej scenie na Broadwayu. Opowieść powstała w oparciu o nowelę i sztukę sceniczną „The Day of Atonement” („Dzień Odkupienia”).

Ciekawostką jest również fakt, iż Warner Bros otrzymał za ten film honorowego Oscara. Doceniono wkład tego producenta w rozwój techniki filmowej. Chociaż film nie jest wybitnym arcydziełem biorąc pod uwagę chociażby średnią grę aktorską to z całą pewnością jest warty uwagi ze względu na znaczenie historyczne.

Na koniec jeszcze kilka faktów dotyczących filmu:

– film trwa 88 minut,

– film przyporządkowany jest do gatunku: film muzyczny

– w głównych rolach wystąpili: Al. Jolson, May McAvoy, Warner Oland, Eugenie Besserer, Otto Lederer i Robert Gordon.

– muzykę do filmu skomponował Louis Silvers,

– zdjęcia do filmu wykonał Hal Mohr,

– napisy do filmu były dziełem Jacka Jarmutha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *