Kto zapoczątkował film?

Powszechnie uznaje się, że początki kina łączone są nierozerwalnie z braćmi Lumiere, Augustem oraz Louisem, którzy to dokładnie 28 Grudnia 1895 roku zaprezentowali pierwszy pokaz filmowy.

Okazuje się jednak, że prawda jest zgoła inna. Warto bowiem cofnąć się do roku 1878. To właśnie wtedy wynalazca, Eadweard Muybridge znalazł sposób, by maksymalnie skrócić czas naświetlania robionych zdjęć. Chodziło tutaj o rozstrzygnięcie zakładu o 25 000 dolarów, który dotyczył zagadki galopu konia. Dwaj mężczyźni, Leland Stanford oraz właściciel stadniny koni spierali się o to, czy podczas biegu koń odrywa wszystkie cztery kończyny od ziemi. Było to niemożliwe do sprawdzenia używając jedynie ludzkiego wzroku.

Aby to rzetelnie przeanalizować powstał nawet specjalny tor, którego podłoże wylano wapnem. Co więcej, wzdłuż niego ustawiono kilkadziesiąt aparatów fotograficznych, których migawki wyzwalano poprzez zrywanie poszczególnych nici, które naciągał koń podczas biegu. Tym sposobem wynalazca jako pierwszy uwiecznił ruch i chociaż ten wyrażony był początkowo na statecznych fotografiach to po ich połączeniu widać było wyraźnie poszczególne fazy biegu. Wtedy też okazało się, że rzeczywiście koń w czasie biegu odrywa wszystkie cztery kończyny od podłoża.

To zresztą ten sam wynalazca jako pierwszy pokusił się o stworzenie iluzji ruchu za pomocą stroboskopu oraz był prekursorem urządzenia o nazwie zoopraksiskop. Ten współdziałał z dyskiem, który wprawiony w ruch rzucał na ekran ruchomy obraz.

Jak więc możemy się przekonać to właśnie Eadweard Muybridge zapoczątkował kino animowane. Z czasem rozwinął ten sposób przedstawiania ruchu do tego stopnia, że animacje mogły trwać nawet kilkanaście minut a jego autorska technika była przedstawiana między innymi w Teatrze Optycznym w Paryżu, gdzie każdego dnia zbierał się tłum widzów.

Bracia Lumiere również stali się ważnymi wynalazcami światowej kinematografii jednak nie ma co ukrywać, że posługiwali się oni sprzętem wymyślonym przez swoich poprzedników, na przykład kinetoskopem, który był dziełem Edisona czy kinematografem wymyślonym przez Leona Guillaume Bouly’ego. Bracia wiele zawdzięczają swojej fortunie, dzięki której mogli finansować swoje pomysły. Ich poprzednicy bardzo często nie mieli po prostu środków na to, by opatentować stworzone pierwowzory. Braciom zawdzięczać można na pewno jednak to, iż udoskonalali sprzęty i sprawili, że produkcja filmów była tańsza a tym samym bardziej dostępna. Przykładem może być kinematograf, który w produkcji Edisona ważył 500 kilogramów natomiast ten unowocześniony przez braci Lumiere tylko 4 kilogramy.

One Reply to “Kto zapoczątkował film?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *