O kinie współczesnym możemy mówić biorąc pod uwagę okres od lat 70-tych XX wieku do czasów teraźniejszych. To właśnie w tym czasie odbywał się najbardziej prężny rozwój nowych technologii, dzięki czemu powstały zupełnie nowe gatunki filmowe.
Już w latach 70-tych zaczęto wykorzystywać narzędzia komputerowe oraz nowoczesne efekty specjalne. To właśnie w tym okresie powstał zresztą kolejny gatunek filmu, jakim jest film fantastyczny oraz film przygodowy a za ich prekursora uznaje się Stevena Spielberga, który w 1981 roku wypuścił na rynek „Poszukiwacza zaginionej Arki”. Nieco wcześniej, bo już w 1977 powstały natomiast słynne „Gwiezdne wojny” Georga Lucasa. Hitem stał się również „Powrót do przyszłości” Roberta Zemeckisa z 1985 roku. To właśnie filmy tego rodzaju zawładnęły rynkiem wytwórni filmowych z Hollywood a wysokobudżetowe produkcje stały się początkiem nowego nurtu kinematografii w USA.
Do końca lat 80-tych i przez całe lata 90-te w Stanach tuż obok produkcji z serii fantasy produkowano filmy tematyczne, poruszające społeczne problemy. Producenci niezwykle często stawiali na filmy wojenne, to między innymi „Łowca Jeleni” z 1978 roku, „Czas apokalipsy” z 1981 roku czy „Pluton” z 1986 roku. Hitem stała się „Lista Schindlera” o holokauście z 1993 roku. Wojna to jednak nie jedyny temat, jaki był poruszany w amerykańskim, współczesnych filmach. W latach 90-tych prężnie zajmowano się także problemami społecznymi a przykładem może być tutaj chociażby „Tańczący z wilkami” z 1991 roku.
Równolegle rozwijała się również kinematografia w Europie i trzeba tutaj od razu zaznaczyć, że do dzisiaj niejednokrotnie filmy ze „starego kontynentu” uznawane są za bardziej ambitne czy cechujące się dużo lepszym kunsztem aktorskim.
Anglia zasłynęła już w latach 80-tych filmami kostiumowymi – hitami stały się „Pokój z widokiem” z 1986 roku, „Misja” z tego samego roku czy też „Ostatni cesarz” z 1987 roku. Na kontynencie natomiast zaczęły mieszać się gatunki filmowe, powstawały melodramaty i filmy okraszone sporą dozą brutalności. Wśród najważniejszych twórców kina europejskiego lat 80-tych i 90-tych wyróżnić można Krzysztofa Kieślowskiego i jego „Dekalog” z 1988 roku czy „Trzy kolory”, które pojawiły się na przełomie 1993 i 1994 roku. Równolegle zasłynął Pedro Almodovar z filmem „Kobiety na skraju załamania nerwowego” z 1987 roku. Nie można przy tej okazji pominąć twórczości Quentina Tarantino i jego „Pulp Fiction” oraz Romana Polańskiego – jego największym hitem stał się „Pianista” wyprodukowany już w roku 2002.
Ciekawostką jest także fakt, że już w latach 90-tych rozwinęła się wielce animacja komputerowa. Tutaj warto przytoczyć chociażby „Toy Story” z 1995 roku, film animowany, który jako pierwszy został stworzony w oparciu o innowacyjne programy komputerowe.