prawnik adwokat częstochowa

Ile kosztuje rozwód?

Każdego roku dochodzi do średnio 52 tysiące rozwodów, zaś samych pozwów rozwodowych wpływa do sądów nawet dwa razy więcej. Na pierwszą rozprawę strony postępowania czekają około 3-4 miesiące i w większości przypadków, jeśli rozwód orzekany jest bez orzekania o winie, małżeństwo może zostać zakończone już na pierwszej rozprawie. Czy za rozwód się płaci i kto ponosi jego ewentualne koszty? Szczegóły poznasz poniżej.

Pozew o rozwód – opłata wstępna

Kancelaria Kowalski potwierdza, że opłatę za złożenie pozwu rozwodowego do sądu uiszcza osoba, która go składa. Pierwsze koszty postępowania rozwodowego należy ponieść już w trakcie składania wstępnych dokumentów, inaczej pozew nie zostanie przyjęty. To opłata wynosząca dokładnie 600 złotych. Jeśli rozwód ma być orzekany bez wskazania winy jednego ze współmałżonków, a każda ze stron zgadza się na rozłam małżeństwa. W dobrym tonie jest rozdzielenie opłat na męża i żonę, natomiast jest to kwestia zawsze umowna i zależy od kompromisów, na jakie pójdą małżonkowie.

Pamiętaj jednak, że rozwód Częstochowa może być znacznie droższy, a 600 złotych to jedynie opłaty pierwsze, formalne, jakich wymaga sąd. Jeśli do rozwodu ma dojść z orzeczeniem o winie albo jedna ze stron postępowania nie zgadza się na rozpad małżeństwa czy na stawiane warunki, sprawy rozwodowe mogą się wydłużać w czasie, a ich skomplikowanie może wymagać rozpoczęcia współpracy z adwokatem.

Koszty współpracy z adwokatem przy sprawach rozwodowych

Nie da się jednoznacznie wskazać konkretnych kosztów, jakie trzeba ponieść w przypadku rozwodu. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania takiego postępowania. Uznaje się, że za te najprostsze sprawy rozwodowe, czyli bez orzekania o winie czy te w przypadku małżeństw, które nie mają dzieci. Adwokat zażąda za swoje usługi w granicach 1-1,5 tysiąca złotych. Jeśli zaś sprawa rozwodowa jest skomplikowana, a werdykt ma zostać wydany z orzeczeniem o winie, profesjonalna pomoc prawna może być niezbędna i jest wtedy sporo droższa. Kancelaria może żądać wynagrodzenia w przedziale od 3 do 6 tysięcy złotych.

 

 

Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych udostępnionych przez kancelariakowalski.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *