Aromaterapia w przeciągu ostatnich czterdziestu lat stała się bardzo popularna. Aby przybliżyć czytelnikowi dobrodziejstwa płynące z tej dziedziny, przygotowaliśmy zestaw czterech olejków, który koniecznie musicie mieć pod ręką. Dzięki opisanym olejkom możemy leczyć wszystkie podstawowe dolegliwości dnia codziennego. Nie może ich zabraknąć w naszej domowej apteczce!
Należy pamiętać, że wymienione olejki eteryczne w połączeniu z innymi olejkami, pomagają w wyleczeniu większości schorzeń związanych z codziennym życiem.
LAWENDA LEKARSKA (Lavandula officinalis) zwana jako królowa aromaterapii. Olejek ten, ma wiele zastosowań, jest całkowicie bezpieczny, nadaje się do wszystkiego. To prawdziwy skarb! Działa uspokajająco, sedatywnie, rozgrzewająco, przeciwbólowo, regeneruje skóry i odstrasza wszy! Zatem używajmy go w przypadku pojawienia się niepokoju, stresu, bezsenności, skurczów, ran, oparzeń, egzemy itd. Najlepiej olejek zaaplikować bezpośrednio na skórę, jest to łatwiejszy niż podanie olejku doustnie.
Przykładowe użycie:
- Zaburzenie snu, stres: wmasuj w splot słoneczny i nadgarstki trzy krople olejku. U dzieci do lat sześciu przed wmasowaniem należy połączyć olejek z jedną łyżką oleju roślinnego.
- Oparzenia: połącz cztery krople olejku z jedną łyżką oleju z dziurawca i w pierwszej godzinie po oparzeniu, nanoś mieszankę co dziesięć minut na poparzoną skórę.
MIĘTA PIEPRZOWA (Mentha piperita) z pośród wszystkich gatunków mięty, ta jest najbardziej godna uwagi. Ułatwia trawienie, działa pobudzająco i przeciwbólowo. Stosuje ten olejek na dolegliwości wątrobowe i trawienne (np. mdłości, gazy jelitowe, niestrawność), na wszelkiego rodzaju bóle (bóle głowy, ból półpaściowy, rwę kulszową itd.) oraz na zmęczenie.
Przykładowe użycie:
- Mdłości, choroba lokomocyjna: mieszamy jedną krople olejku mięty pieprzowej z jedną kroplą olejku cytrynowego, na pół kostki cukry, stosujemy za każdym razem kiedy pojawiają się mdłości.
- Bóle głowy: nanieś jedną kroplę bezpośrednio na bolesny punkt na czole lub skroniach, stosuj wielokrotnie w ciągu dnia. UWAŻAJ, ABY OLEJEK NIE DOSTAŁ SIĘ DO OCZU.
TEA TREE, czyli DRZEWO HERBACIANE (Melaleuca alternifolia) przez Aborygenów olejek eteryczny z drzewa herbacianego był uważany, za uniwersalny produkt antyseptyczny, jeszcze długo przed wynalezieniem antybiotyków. Olejek ma silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwinfekcyjne o szerokim spektrum działania. Stosowany jest w przypadkach: zapalenia dziąseł, aft, ropienia, kandydozy, grzybicy, zapalenia zatok, zapalenia oskrzeli, trądziku, odleżyn.
Przykładowe użycie
- Grzybice skóry: do buteleczki wlewamy dziesięć kropli olejku z drzewa herbacianego, dziesięć kropli olejku lawendowego i dziesięć kropli olejku geraniowego, rozcieńczamy z jedną łyżką oleju roślinnego. Uzyskaną mieszaninę nanoś na miejsce objęte grzybicą, przez dziesięć dni, rano wieczorem.
- Afty: kroplę olejku z drzewa herbacianego wymieszaj z dwiema kroplami oleju z orzechów laskowych, kolejno nanieś na afty, stosując trzy razy dziennie.
CYTRYNA (Citrus limon) olejek cytrynowy pozyskuje się poprzez wytłaczanie skórek cytryny. Jego głównymi zaletami jest cena i działanie odkażające. Olejek ten, nadaje się na wszystkie dolegliwości wątrobowe i trawienne, Nie jest toksyczny, dlatego idealnie nadaje się do stosowania dla dzieci.
Przykładowe użycie:
- Mdłości: (u kobiet w ciąży i dzieci powyżej siódmego roku życia) stosujemy dwie krople olejku na pół kostki cukru, każdorazowo odczuwając mdłości.
Olejek cytrynowy ma nieskończenie wiele właściwości (wspomaga trawienie, wątrobę, działa pobudzająco, przeciwwymiotnie, przeciwinfekcyjne itd.) jest świetną bazą dla wszystkich olejków eterycznych, tym samym poprawiając ich tendencję układu trawiennego i wątroby.