artystyczne malowanie

Jak dekoracyjnie pomalować wnętrza?

Coraz bardziej popularne w zwykłych domach staje się niestandardowe malowanie ścian. Nie jest to jednak prosta sztuka i aby stworzyć coś naprawdę dobrego, potrzebujemy nie tylko utalentowanej osoby, ale również pomysłu i odpowiednich narzędzi malarskich.

Artystyczne malowanie wymaga między innymi dobrze dostosowanych do tego farb. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się tu farby strukturalne. Dzięki nim uzyskamy wyjątkowy efekt na ścianie, a dodatkowo charakteryzują się wysoką odpornością i trwałością. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, musimy poszukać sklepu budowlanego, który ma takie farby w ofercie, ponieważ nie cechują się dużą dostępnością. Narzędzia, jakich będziemy potrzebować to wiadro, paca, mieszadło z wiertarką i ewentualne inne przedmioty, które będą niezbędne do tworzenia malunków (np. gąbki, wałki, szczotki).

Jak malować?

Standardowo zaczynamy od wymieszania farby zgodnie z instrukcjami zawartymi na opakowaniu, a następnie nakładamy ją na ścianę pędzlem, wałkiem lub pacą. Jedyna trudność, jaką napotkamy, to równomierne jej rozprowadzenie, które uzyskamy tylko w przypadku jednokrotnego pociągnięcia przyrządu bez odrywania. Dlatego większe ściany należy podzielić na mniejsze fragmenty. Do tego zabiegu możemy użyć np. taśmy malarskiej. Co jest ważne – nie należy malować farbami strukturalnymi w temperaturze niższej niż 8 stopni Celsjusza. Musimy także pamiętać, aby co jakiś czas energicznie wymieszać pojemnik z farbą. Pomalowane ściany schną maksymalnie w ciągu 48 godzin, jednak farba twardnieje nawet w kilka godzin. Pomalowaną ścianę możemy na koniec utrwalić bezbarwnym lub kolorowym lakierem.

Czy dużo kosztuje?

Farby strukturalne są zdecydowanie tańszą opcją niż tynki dekoracyjne, których aplikacja jest dodatkowo bardziej złożona i wymaga większych umiejętności. Malowanie farbami jest na tyle proste, że nie musimy także angażować w ten projekt specjalistów, więc i na tym zaoszczędzimy. Do wykonania estetycznych malunków potrzebujemy tylko własnej wyobraźni, chęci i odrobiny wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *